Beväringsgatan 4 A | 703 65 Örebro | 019-121264

Medarbetarna:



f. 1952
Jur kand examen, Uppsala universitet, 1985
Jurist på Kvinnohuset i Örebro 1985-1989
Jurist på egen byrå 1986-1993
Advokat 1993
Medförfattare till boken Kvinnors rätt (Dahlberg, Nordborg, Wicklund,1989)
och medverkat i boken Våldsutsatta kvinnor – samhällets ansvar (Heimer och Posse, 2003)

Språk: Engelska
Elvy Wicklund
Advokat
Email:
elvy@kvinnojuristen.com

f. 1979

Jur. kand. Uppsala Universitet, 2005
Praktik på Barnombudsmannens juridiska enhet, 2004
Tingsnotarietjänst vid Karlskoga tingsrätt, 2005-2007
Advokat, 2011

Språk: Engelska
Linda Söderlindh
Advokat
Sjukskriven
Email:
linda@kvinnojuristen.com

f. 1982

Jur. kand. Örebro universitet 2015
Handläggare på Skatteverket 2015
Redaktör på Juridiska föreningens tidning Prima Facie 2011-2012

Språk: Engelska
Vinita Qvist
Biträdande jurist
Email:
vinita@kvinnojuristen.com

f. 1985

Jur. kand. Örebro universitet 2015
Handläggare på Skatteverket 2014-2015

Språk: Engelska, Franska
Mathilda Toro
Hartman

Biträdande jurist
Email:
mathilda@kvinnojuristen.com

f. 1990

Jur. kand. Örebro universitet 2017
Studentambassadör för Örebro universitet 2013-2017
Aktiv i studentföreningen Saaf 2013-2017, varav som vice ordförande 2015-2016
Delaktig i projektet Medborgarjuristerna, ett samarbete mellan Juridiska föreningen och Örebro kommun, 2016-2017

Språk: Engelska, Arabiska
Sandybell
Abdulahad

Biträdande jurist
Email:
sandybell@kvinnojuristen.se

f. 1985

Har arbetat som kontorsansvarig på byrån sedan 2005.
Ansvarar bland annat för IT frågor, telefon, post, hemsida och arkivering.

Språk: Engelska
Andrej Wicklund
Kontorsansvarig
Email:
andrej@kvinnojuristen.com

Hundarna:



Obladis Enastående Mandelkyss (Nelson)
f. 8 mars 2009


storpudel e. Lammåsens Eleganta Elmer
och Obladis Läckra Killevipp
reg. Svenska Kennelklubben
Nelson
Advokathund

Obladis Funny Snow Monkey (Mio)
f. 8 februari 2010


storpudel e. Fosters Chip
och Obladis Last Popcorn called Cayenne
reg. Svenska Kennelklubben
Mio
Advokathund

Olof
f. 17 december 2014.


storpudel/labrador (australian labradoodle)
Olof
Djur.kand